تعمیرات و بازیابی گوشی های آبخورده
تعمیرات و بازیابی گوشی های آبخورده

تعمیرات و بازیابی گوشی های آبخورده

بازدیدها: 225

تعمیرات و بازیابی گوشی های آبخورده

گوشی آب خورده؛ کارهایی که شما باید کنید و کارهایی که ما می کنیم!

اگر گوشی و یا تبلتتان به هردلیلی خیس شد و یا ناخواسته به درون آب سقوط کرد، باید به فکر علاج برآیید. این مقاله بر اساس تجربیات سالها تعمیر گوشی آب خورده توسط یکی از تعمیرکاران ماهر گوشی های همراه نوشته شده است و در آن خبری از اما و اگر نیست. تمامی روش ها و راهکارهای ارائه شده در مقاله اولا علمی و ثانیا بر اساس تجربیات است، به همین منظور ابتدا راهکارهایی را برای صاحبان گوشی هایی که به درون آب سقوط کرده اند ارائه می دهیم و پس از آن به تفصیل در مورد ترفندها، بایدها و نبایدهای تعمیرات گوشی های آب خورده صحبت خواهیم کرد. خواندن این مقاله برای کلیه تعمیرکاران گوشی و افراد عادی جامعه که گوشی در دست دارند؛ اکیدا توصیه می شود!

آب خوردگی گوشی چیست؟

آب خوردگی گوشی را می توان بخشی طبیعی از چرخه عمر هر گوشی موبایل دانست. هر ماده ی مایعی که با بورد الکترونیک گوشی شما تماس برقرار کند می تواند منجر به اختلال در عملکرد گوشی شود. مایعاتی که به درون گوشی شما نفوذ می کنند، به اولین حفره ای که روی بورد قرار دارد وارد می شوند و اگر حرکتشان متوقف شود، آن بلوک و یا بخش بورد را درگیر خواهند ساخت. بسیاری از کمپانی های گوشی ساز آسیب های ناشی از آب خوردگی گوشی را گارانتی نمی کنند. در ادامه روش عیب یابی و تعمیر گوشی های آب خورده در مرکز تعمیرات تخصصی موبایل کوک موبایل را ارائه خواهیم داد، تا بدانید گوشی های آب خورده و خاموش شما چگونه زیر دستان خبره ی متخصصان، بار دیگر روشن می شوند و بدون ایراد کار می کنند! سعی داریم به سوالات زیر پاسخ دهیم:

  • آب خوردگی گوشی چیست؟
  • چگونه آب خوردگی گوشی را تعمیر می کنند؟
    اگر گوشی م با آب تماس پیدا کرد و یا درون آب افتاد چه باید کنم؟

ریسک های آب خوردگی گوشی ها

خوب حال باید دید که آب خوردگی گوشی چه مشکلاتی برای گوشی ها ایجاد می کند؟ در بسیاری مواقع دیده می شود که گوشی افراد به درون آب می افتد و پس از روشن کردن، به درستی کار می کند پس ایراد کار کجاست؟

تجربه ثابت کرده است که با افتادن گوشی درون آب، دو اتفاق عمده برای آن می افتد:

اول اینکه در مسیرهای مختلف روی مادربورد گوشی اتصال کوتاه رخ می دهد. اتصال کوتاه زمانی رخ می دهد که جریان الکتریکی در مسیری اشتباه و برنامه ریزی نشده برقرار شود. در شکل زیر می توانید نمونه ای از اتصال صحیح را در مدار لامپ مشاهده کنید.

تعمیرات و بازیابی گوشی های آبخورده
تعمیرات و بازیابی گوشی های آبخورده

در اصل با قرار گرفتن آب در مسیر جریان خروجی از باتری، مسیری با مقاومت کمتر در اختیار جریان است که از آن بگذرد و و خود را به پایانه ی منفی باتری برساند. این فرآیند طبیعی بر اساس یکی از قوانین الکترونیک است که در آن عنوان می شود، جریان همواره از مسیری می گذرد که مقاومت آن کمتر است. واضح است که با انتخاب مسیر با مقاومت کمتر، جریان هیچ گاه از لامپ عبور نخواهد کرد.

حال مادربورد یک گوشی را تصور کنید که سرشار از مدارهای پیچیده و قطعات الکترونیکی است و ببینید آب می تواند چه بلایی سر این بورد و قطعات بیاورد. در واقع سقوط گوشی شما به درون آب می تواند سرآغاز هزاران اتصال کوتاه روی بورد گوشی باشد. صدمه آب خوردگی گوشی ها بسیار زیاد و غیرقابل پیش بینی است. در واقع با گذشت زمان و تاثیر یون ها، کاتیون ها و آنیون های درون آب روی بورد و مسیرهای بورد، خرابی ها آشکار می شوند.

حال می توانید دلیل آن همه تاکید برای خاموش کردن گوشی آب خورده را بفهمید. خوب بهتر است نگاهی به اثرات دیگر آب خوردگی گوشی های موبایل بیندازیم. همانطور که بالاتر هم دیدید، سقوط قطرات آب روی برد روشن باعث می شود با شارژ کشیدن باتری، انتقال جریان روی مدار ادامه یابد و کار بدتر و بدتر شود. برای این که عمق فاجعه را متوجه شوید سعی کنید پایانه ی مثبت و منفی یک باتری را به یکدیگر متصل کنید. در این حالت باتری شروع به داغ شدن می کند تا کاملا دشارژ شود و پس از دشارژ شدن، دیگر شارژ نخواهد شد! در واقع خرابی باتری در گوشی های آب خورده یکی از شایع ترین پیامدهای آب خوردگی گوشی ها است. دیگر ماژول های گوشی هم از تماس با آب دچار مشکل می شوند که از آن جمله می توان به پورت های شارژ، کابل های فلکس و دکمه های مکانیکی گوشی همانند دکمه پاور، دکمه ولوم، دکمه هوم و … اشاره کرد.

مشکل دومی که برای گوشی آب خورده پیش می آید، گم شدن مسیرها روی مادربورد است. در واقع پس از آب خوردگی گوشی، دیگر قادر به پیدا کردن مسیر درست روی بورد نخواهید بود. آب پس از ورود به بورد، شروع به تبخیر شدن می کند و بدنه گوشی هم خشک می شود. آن چیزی که پس از یک روز از سقوط گوشی به درون آب دیده می شود، یک گوشی خشک است که اگر بخواهیم می توانیم آن را روشن کنیم؛ اما حقیقت در پس این ماجرا پنهان است. پس از آب خوردگی گوشی، تمام اتفاقات بد درون بورد گوشی به وقوع می پیوندند و به همین دلیل هم می گوییم از روشن کردن و زدن گوشی آب خورده به شارژر اکیدا خودداری کنید و آن را خیلی سریع به مراکز تعمیرات موبایل بفرستید. همواره قطرات ریزی از آب نفوذ کرده به بورد روی آن باقی می ماند و یا با روشن شدن بورد و ایجاد حرارات شروع به تبخیر و نشستن روی دیگر بلوک های مادربورد می کند. شستن بورد آب خورده هم برای پاکسازی مادربورد از قطرات و بخارات باقی مانده روی آن صورت می گیرد. یکی از مهم ترین مکان های آسیب پذیر در آب خوردگی روی بورد گوشی ها کانکتور سنسورهای گوشی همانند کانکتور سنسور مجاورت است.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Call Now Buttonتماس بگیرید